یه فکر مثبت کوچولو اول صبح، میتونه کل روزت رو تغییر بده، لبخند بزن😊

title
                                            adbox.gif
title

خواص گیاه آلوورا
تاریخ نگارش : جمعه 1390/11/28

نگینی در طبیعت

نگاهی به خواص وکاربردهای گیاه آلوورا

آلوورا معمولا در مناطق گرمسیر ونیمه گرمسیری می روید. ارتفاع گیاه آلوورا در حدود 2 متر است وبرگ های سبز آن نیزه ای شکل وسخت اند. آلوورا به دلیل داشتن خواص متعدد درمانی ونیز تسکین دهندگی از دیر باز در صنایع دارویی آرایشی وبهداشتی مورد توجه بوده است.

استفاده از آلوورا 4 هزاز سال قبل از میلاد مسیح پیشینه دارد وگزارشهای مکتوبی در این باره از مصریان یونانیان روس ها وچینی ها به جا مانده است. در این گزارش ها خواص درمانی متعددی برای آلوورا ذکر شده است.آلوورابه عنوان داروی موثر در رفع یبوست تسکین ودرمان زخم ها سوختگی ها وضایعات پوستی دیگری مانند وزخم های ناشی از سرما زدگی به کار می رفته است.علاوه بر خواص درمانی اثرات عصاره این گیاه در حفظ زیبایی وسلامت پوست نیز از گذشته مورد توجه بوده است. در داستان های اساطیری به استفاده کلئوپاترا از عصاره آلوورا در هنگام استحکام اشاره شده است.امروز با پیشرفت تکنولوژی فرآورده های گوناگونی از گیاه آلووا در زخم بستر صنایع کشاورزی بهداشتی وداروسازی تولید می شود.مهم ترین بخش این گیاه در تولید ژل وعصاره آلوورا برگ سبز است.

خواص شیمیایی ودارویی آلوورا

مشتقات اصلی برگ های آلوورا عبارتند از..

الف.ژل آلوورا..این ژل از داخلی ترین لایه برگ آلوورا استخراج می شودو ترکیبات متعددی با خواص دارویی وآرایشی دارد.صرف نظر از آب که معمولا90 تا5 /99درصد ژل آلوورا تشکیل می دهد این ماده شامل ترکبیات فروانی از جمله مواد مغذی مواد معدنی آمینواسیدها وویتامین هاست. از جمله مهمترین ترکبیات ژل آلوورا می توان به موارد زیر اشاره کرد..

1- ویتامین ها..به استثنای ویتامین D ویتامین E,C,A  وکمی ویتامین 12B در ژل آلوورا وجود دارد.

2- آنژیم ها..آنژیم هایی نظیرلیپاز وامیلاز وکربوکسی پیتیداز در ژل الوورا وجود دارند که با تجزیه برادی کینین درد قرمزی والتهاب پوست را کاهش می دهند.

3-مواد معدنی..سدیم پتاسیم منیزیم مس روی اهن کروم وسلنیوم در این ژل مجود دارند. منگنز لاکتات موجود در آلوورا از تولید هیستامین جلوگیری کرده واز این طریق اثر ضد خارش القا می کند. که قندها از آن مشتق می شوند. این قندها مشابه موکوپلی ساکاریدها سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به سم زدایی کمک می کنند.آلوورا حاوی هر دو گروه مونوساکارید وپلی ساکارید است که در مصرف موضعی ژل خاصیت مرطوب کنندگی دارند.

4-قندها..لایه لزجی ژل آلوورا رادر بر می گیرد

5- لیگنین..این ماده به تنهایی خنثی است ولی به جذب پوستی بقیه ترکبیات کمک می کند.

6-ساپونین ها این مواد صابونی خاصیت پاک کنندگی وآنتی سپتیک دارند و بر باکتری ها ویروس ها مخمرها موثرند.

7- اسید های چرب استروئید های گیاهی این گیاه از عوامل مهم ضد التهابی وآنتی سپتیک هستند.

8-اسید سالیسیلیک مانند اسپرین خواص ضدالتهابی وآنتی باکتریال دارد.

9-آمینواسیدها ژل آلوورا تامین کننده اسید ضروری وغیره ضروری مورد نیاز بدن انسان است این ژل شامل 7 عدد از 8 آمینواسید ضروری است که بدن قادر به سنتز آنها نیست.

ب) شیره آلوورا این بخش حاوی لاتکس آنتراکینون است که از گیاه در مقابل حیوانات محافظت می کند. شیره آلوورا حاوی 12 نوع از ترکیبات فنولیک است که به عنوان مسهل اثر کرده وخاصیت آنتی باکتریال وتسکین دهندگی دارد.

20 نوع امینو

ویژگی های درمانی

با توجه به ترکیبات متعدد موجود در زل وشیره الوررا وخواص مطلوب آنها کاربردهلی زیادی در صنایع مختلف دارد نقش این ماده در کمک به درمان بیماری هایی مانند یبوست سنگ کلیه آکنه پسورد یازیس کهیر اگزما سرما زدگی اسکار عمل سزارین هموروئید وانواع دیابت واثر مطلوب این ژل بر بهبود کیفیت پوست عامل مهمی در استفاده از آن در صنایع آرایشی وبهداشتی است. در صنایع غذایی نیز این ژل در ساخت برخی از نوشابه ها کاربرد دارد. به تازگی کاربرد این ژل در نگهداری طولانی مدت میوه ها نیز مطرح شده است.

نحوه ومقدار مصرف

تا کنون عارضه شایعی پس از مصرف الوورا مشاهده نشده است بنابراین مقدار ثابتی برای میزان مصرف آن توصیه نمی شود.ولی یرای رسیدن به حداکثر اثر استفاده از عصاره وژل آن به میزان 8تا10 میلی لیتر 3تا4بار در روز توصیه می شود. مقدار کافی پودر آن برا ی تهیه شربت 30 میلی گرم در 100 میلی لیتر آب به صورت روزانه است.

 

کاربرد آلوورا در صنایع آرایشی وبهداشتی

خواص متعدد آلوورا و اثرات مطلوبش بر کیفیت پوست علت استفاده گسترده از آن در محصولات آرایشی وبهداشتی است.

از خواص ذکر شده برای آلوورا می توان به احیا کنندگی مرطوب کنندگی ضد عفونی کنندگی اثرات ضد التهابی ضد خارش ونیز قابلیت ترمیم پوست اشاره کرد. اثرات متعدد ذکر شده برای آلوورا به علت ترکیبات با ارزشی است که در آن وجود دارند. اولا پلی ساکارید های موجود در ژل آلوورا با ایجاد یک لایه محافظ در سطح پوست به عنوان مرطوب کننده عمل می کنند. ثانیا برخی دیگر از ترکیبات موجود در ژل آلوورا را به داخل پوست نفوذ کرده ومحرک تکثیر فیبروبلاست ها هستند.

فیبروبلاست ها کلاژن والاستین را سازند که پوست با تولید آنها الاستیسیته بهتری پیدا می کند واز چین  چروک در آن پیشگیری می شود همچنین آلوورا باعث چسبندگی سلول های بالایی لایه اپیدرم پوست به یکدیگر می شود که این امر پوست را نرم می کند. این عصاره با اعمال اثر مهاری بر آنزیم های تولید کننده ملانین در پوست از تشکیل لک های از افزایش سن جلوگیری می کند. محصولات آرایشی بهداشتی که معمولا آلوورا به عنوان ماده فعال یا کمکی در فرمولاسیون آنها به کار می رود عبارتند از..

1- محصولات ضد آفتاب

استفاده آز آلوورا در ترکیبات ضد آفتاب با توجه به خواص ضد التهاب تنظیم کنندگی سیستم ایمنی وآنتی تومورال از جمله امتیازات آن محصول محسوب می شود . آلوورا علاوه بر ایجاد لایه ای پوشاننده بر  سطح پوست خارش قرمزی والتهاب ناشی از افتاب سوختگی را برطرف می کند.ویژگی استسنایی آلوورا کمک از سرطانی شدن آنهاست. آز آن جا که مهم ترین علت ایجاد سرطان های پوست تماس مکرر با نور خورشید مذکور در پیشگیری از بروز سرطان موثر خواهد بود. با توجه به اشکال گوناگون ژل کرم ولوسیون متداول است.

2- محصولات مرطوب کننده ولوسیون دست وبدن

آلوورا موجود در این محصولات علاوه بر ایجاد رطوبت و انعطاف پذیری مطلوب در پوست از تحریک خارش و قرمزی آن پیشگیری می کند. همچنین علت نفوذ خوب آلوورا در پوست اثرات مخرب ناشی از مواد آلرژن محیطی به حداقل می رسد بنابراین استفاده از آلوورا به صورت کرم 5درصد در درمان اگزمای حاد ومزمن دست موثر است.

3- محصولات ضد پیری پوست

مطالعات مختلف نشان داده اند استفاده از کرم صورت آلوورا به شکل موضعی وعصاره آن به صورت خوراکی روش موثری در پیشگیری از تغییرات حاصل از روند پیری پوست (چین های پوست تغییر رنگ پوست و......) است.این اثرات به آنتی اکسیدان ها انزیم ها ومواد مغذی موجود د آلوورا نسبت داده اند.

 

بازدید : 3786 نفر

title
نام کاربری
کلمه عبور
title